Ebeltoft DaghøjskoleFøtex EbeltoftMurer- og Entreprenørfirma Jens KvistEgsmark Strand-Logi - VandkærsholmPlusIceKvickly EbeltoftKKT - Skilte og TryksagerPiccoli IVSApelgren Jordt Coffee

Flere informationer og fotografier findes nedenfor.


Djurslands bedste detailforretning flytter til Fiskerihavnen.

Det er en yderst velkonsolideret delikatesseforretning, der flytter ind på havnen i Ebeltoft i løbet af sommeren.

Hos Walter, der har haft adresse i gågaden siden 1991, rykker ind i det tidligere autoværksted på Stockflethsvej lige over for Trip Trap.

"Vi stiger i graderne. Butikken på Nørrebakke rummede før et cykelværksted, nu rykker vi ind i et autoværksted," griner indehaverne Karina og Kristian Busk.

 

Plads til kunderne.

Det bliver dog ikke til at se, at der har været autoværksted. Kristian lover, at atmosfæren i den nye butik vil være mindst lige så hyggelig og intim, som i den gamle.

Men der bliver bedre plads til kunderne, så ingen behøver at bakke ud af butikken en lørdag formiddag på grund af trafikprop.

 

Parkering foran døren

Parkeringsmulighederne er en anden god grund til at flytte.

Flere kunder har været frustrerede over, at det er så vanskeligt at komme til at parkere tæt på butikken.

Nu får Hos Walter 5-6 parkeringspladser lige uden for døren.

 

Bedre priser og større udvalg

Desuden vil det give bedre priser og større udvalg. Der bliver nemlig plads til flere varer, så de kan bestille større partier ad gangen.

 

Endnu mere liv på havnen

Han glæder sig også til at bidrage til miljøet på havnen.

"Der er helt sikkert en synergi mellem tøj, glas, fisk, glaskunst, restauranter og delikatesser. Vi vil være med til at skabe mere trafik - forhåbentlig også til de andre butikker," vurderer Kristian.

Karina og Kristian overtager lejemålet på havnen 1. juni, men de kender endnu ikke indflytningsdatoen.

Til gengæld ved de, at de sommeren over vil drive butik både fra havnen og fra gågaden.

Dette site bruger Cookies. Hvis du klikker "Fortsæt" accepterer du dette.
Læs mere om brug af cookies og vores privatlivspolitik her...