Ebeltoft DaghøjskoleFøtex EbeltoftMurer- og Entreprenørfirma Jens KvistEgsmark Strand-Logi - VandkærsholmPlusIceKvickly EbeltoftKKT - Skilte og TryksagerPiccoli IVSApelgren Jordt Coffee

”Hvis Napoleon havde levet i dag, ville han helt sikkert have taget en Selfie.”

Ordene tilhører den nordjyske powerduo, Britta Madsen og Søren Gøttrup, hvis værker i glas fra i dag kan opleves i udstillingen FAKE på Glasmuseet Ebeltoft. Også Prins Henrik - i Brittas og Sørens udgave iklædt kongekrone – Dronningen, Napoleon og Michelangelos David tager Selfies i kunstnerparrets nye serie af overdimensionerede frimærker, lavet af glas.

Også den omdiskuterede Kulturkanon med motiver som ”Stegt flæsk med persillesovs”, ”Kaj og Andrea” og Carlsbergs logo tager det nordjyske kunstnerpar under kærlig behandling i udstillingen.

Sammen med FAKE åbner også i dag en udstilling med enestående værker af to, internationalt anerkendte, australske glaskunstnere, Holly Grace og Lisa Cahill, som med deres værker kaster et fortryllende blik på det kolde nordiske landskab, som set med australske øjne, netop er intet mindre end fortryllende.

Blandt motiverne genkender man bl.a. Rubjerg Knude Fyr og vinterklædte birketræer ved Ahl udenfor Ebeltoft.
Begge udstillinger kan ses på Glasmuseet Ebeltoft indtil 10. april 2016.

Læs mere i de vedhæftede pressemeddelelser eller klik her:

http://www.glasmuseet.dk/dk2010/presse/pressemeddelelser/fake-britta-madsen-og-soeren-goettrup.htm

http://www.glasmuseet.dk/dk2010/presse/pressemeddelelser/light-translation-lisa-cahill-og-holly-grace.html

For yderligere information, kontakt

PIA STRANDBYGAARD BITTNER

Formidling og PR · PR and communication

GLASMUSEET EBELTOFT
Strandvejen 8, DK-8400 Ebeltoft
Tel. +45 8634 1799
www.glasmuseet.dk 

Dette site bruger Cookies. Hvis du klikker "Fortsæt" accepterer du dette.
Læs mere om brug af cookies og vores privatlivspolitik her...