Ebeltoft DaghøjskoleFøtex EbeltoftMurer- og Entreprenørfirma Jens KvistEgsmark Strand-Logi - VandkærsholmPlusIceKvickly EbeltoftKKT - Skilte og TryksagerPiccoli IVSApelgren Jordt Coffee

"hov vægter - klokken er slagen . . . . . . ."

Vægterlauget i Ebeltoft blev 50 år den 24. juli.
 

Søndag den 24. juli kunne vægterlauget i Ebeltoft fejre, at det havde bestået i 50 år.

Det kan samtidig glæde sig over at være det største vægterlaug i Europa.
 

Det var på traktørstedet ”Mellem Jyder” af den skelsættende begivenhed fandt sted. Til stede var 12 af de seneste års vægtere. 

Som oldermand valgte man Hans Røjgaard, og han har bestridt hvervet siden da. 

Jubilæumsdagen blev indledt med en ceremoni ved gravstenen for en af de sidste ”rigtige” vægtere i Ebeltoft, Peter Thylkjær, som stoppede i 1920. 

Turen gik derefter til Det gamle Rådhus med reception i museumshaven, som ligger bag Siamesisk Samling. 

På dagen var der besøg af vægtere fra byerne Faaborg, Haderslev, Lemvig, Odense og Ringkøbing.

Desuden deltog vægter Johannes Thier fra Tyskland. Han er formand for ”Det europæiske Natte- og Tårnvægterlaug”, som på initiativ af bl.a. Ebeltofts vægtere blev etableret i 1987.
 

I tidsrummet kl. 15 til 19 gik vægterne i deres varme dragter rundt i gaderne og underholdt byens indbyggere samt de mange gæster. Det samlede antal vægtere i Ebeltoft på dagen var i nærheden af 40. 

Illustrationen til højre herfor er fra en flot bog, som Ebeltoft Vægterlaug i 2006 fik trykt hos Hvitveds Bogtrykkeri A/S.

Ved samme lejlighed udgav lauget en velklingende CD med 14 sange.

Dette site bruger Cookies. Hvis du klikker "Fortsæt" accepterer du dette.
Læs mere om brug af cookies og vores privatlivspolitik her...